Zásady?

Nemyslím si, že je potrebné otravovať neustále užívateľa na stránkach upozorneniami o cookie, či o ochrane osobných údajov. Už je toho naozaj dosť a úplne všade spolu s nenásytnými reklamami, čo zaliezajú pod kožu a prekrývajú stránky.

Stačilo.

Ak niečo platí a k tomu sa to ešte aj nestále mení, nemožno robiť na stránkach výčet všetkých právnych predpisov, či technických podrobností, rozsiahlych poučovaním, vyhrážaním a vynucovaním si súhlasu.

Podľa mňa ide o tzv. vynútený súhlas.

Je to oblasť právna a tá sa naozaj netýka len akéhosi zverejňovania a či nie, osobných údajov a tie sú akosi čudne definované a aj vyžadované a to pomaly na každom kroku. Ak tu teda rozoberáme niečo ako digitálnu slušnosť nezverejňovania. 

Naše osobné preukazy sú čitateľné na úradoch, či pri obyčajnej legitimácií identity hocikde. Hranie sa so slovíčkami čo a ako sa bude narábať niekde v zákulisí nejakého netového príjemcu, čo faktúračným spôsobom nadobudne všetky údaje a nejakým sledovacím a záhadným očkom sledovať, ako je z údajmi narábané celým personálom netovej firmy, je rovnaký nezmysel, ako domnievať sa títo nevedia čítať a písať a že si údaje nezapamätajú, alebo neodpíšu. Vypisujeme daňové priznania, podávame rozličné úradné tlačivá vyplnené všatkým o nás a žiaden z nich mi nikdy nedal doklad o tom, že údaje nebudú zneužité. Zato mám preukazy na všetko a ku všeličomu, akoby nemohli byť všetky údaje na jednej karte a chýbajú elementárne úadje , ktoré by somsi rád dal do preukazu. Napríklad svoju krvnú skupinu, čísla na rodinu ak  príde chvíľa potrebnej pomoci. Zato však máme milónové (ne)informačné systémy a nulovú prepojenosť inštitúcií, ktorým občan robí poštára. 

Cookie, čo nás taktiež otravujú na každom kliknutí na webe, sú prostriedkom a vynúcovaným, že ho akceptujeme a veď čo nám zostáva, sú vlastne špionážnym prostriedkom, ktorým hlásime svetu, čo všetko robíme a čo sa nám páči a podľa čoho sa nám potom aj vnucuje napríklad aj reklamný obsah a chodia spamy.

To že je sledovaný každý klik, dnes už nemožno vôbec pochybovať. To, že sú známe osobnostné profily, hádam každej osoby, čo si klikla na web a obzvlášť na Facebuku, kde ľudia ešte aj dobrovoľne zverejňujú hocijaké a nielen osobné údaje rozličného rozsahu a ešte aj s fotkami, videami, rodinou, miestami pohybu a činnosti, je taktiež známe. 

Takže, ak nejaká firma, len tak akoby náhodou, začne vyvolávať, posielať maily a majú z ničo nič dôverné informácie o mojich, tvojich zámeroch (napr. mobilní operátori)  je to dôsledok vyššie uvedených faktov a hovoriť o ochrane osobných údajov v prípade obchodovania s databázami ľudí je rovnako číri nezmysel.

Ja som nikomu nepovolil aby boli moje údaje zverejnené a napriek tomu chodia spamy telefónne, či mailové a nik to nerieši.

Otravné obchodno - reklamné telefonáty, nik nerieši, ani podvody takto realizované. A odkiaľ že má niekto moje číslo? A kto mu dovolil ma otravovať v hociktorú hodinu? Prečo sme zaplavení smetiami na každom kroku, prečo mňa ako užívateľa neustále atakujú reklamné okná? Veď je to hanba majiteľov takých stránok, byť otravný, vlezlý. Morálka je žiaľ na vedľajšej koľaji.  Nie je to za hranicou morálky?

Paradoxy zblblých predpisov vedú k absurditám, keď na úradné zablahoželanie k významnému jubileu človeka, je potrebný jeho súhlas a vyplnenie nejakých formalných tlačív, takže žiadna milá udalosť, prekvapenie, ale úradničenie, ktorým otravujeme aj storočných. Hanba!

Takže, ak by sme chceli byť právne dôslední, tak by sme nemali potom ani zabúdať na autorské práva a hľadať rozpory medzi vlastnosťami zverejnených voľne prístupných dát, textov, fotiek, umiestnených na stránkach, kde je to dokonca technicky pripravené prostredie na kopírovanie miesta, html kódu, na zdieľanie a kopírovaním, prevzatím obrázku ale aj zneužitím napr. pri diplomových prácach, a nemali by sme zabúdať, či zaoberať sa zneužitím mena a osoby pre falšovanie idendity, čo je bežné na sociálnych sieťach. Dnes im vravíme trolovia, čo sú vlastne provokatéri, škandalizujúci každú hlásku a písmeno nejakého názoru vytypovanej obete.  

Mne osobne vadí anonymita všade, kde by nemala byť, niekedy je nevyhnutná, žiaľ, ale aj sa jej niekde teším.

Vadí mi anonymita v prezentovaní názorov, publikovaní, tvorbe, na horách, ulici bez pozdravu a záujmu, že sa niekto nevie podpísať a stáť za svojim názorom, že sa hanbí, že neide s kožou na trh. Že použije cudziu identitu. Že za faloš, cudzie vymyslené meno, dezinformácie ešte aj je zaplatený. Možno kožu nemá a určite nemá chrbtovú kosť.

Tu treba hľadať morálnu rovinu predpisov o ochrane osobných údajov. 

Ale na druhej strane aj niekedy nevyhnutná najmä z dôvodov spätnej perzekúcie. Žiaľ.

Anonymita môže byť aj krásna, ak nepoznáme meno autora pekného obrazu a vtipná na uličných nápisoch, protestoch a podobne. 

Ale taktiež mi vadí sledovanie čo a kde som, lebo je to aj zneužiteľné, najmä rozličnými eštebedušičkami, ale aj nevadí a poteší, ak pomôže niečo a niekoho nájsť.

Poteším sa ak sa sledovaním vystopuje zločinec.

Ale zas mi nevadí a bol by som rád, ak by ma moderná technika zachránila v prípade núdze.

Vadí mi ak ma nejaká kamera sleduje ako vykonávam nič netušiac povedzme malú potrebu, na miestach kde by som očakával WC. A nie je. Takže musím.   

Vyber si čo je lepšie. 

Zločinci si vedia poradiť s akýmkoľvek problémom. Veď falšovanie podpisov, zmenky identity majú obludné rozmery a ako vravím databázy údajov kolujú, a neujdeme im, keďže pri prihlasovaní do nejakého mobilného programu, samozrejme chcú aj odsúhlasenie našej polohy. Nuž ani tá nie je utajená. Takže, aj tu sme pod dohľadom.

Preto je pre mňa nemorálne pýtať si od čitateľa povolenia na rozličné úkony s jeho údajmi a hrať sa na ochranu údajov, keď svet funguje ináč.

Ak mi niekto napíše mail a či prezradí meno, adresu, čo s tým?  Ja jemu taktiež. A? Idem snáď s tým k notárovi a pripíšem si na seba jeho dom? Na to sú schopné oveľa zbehlejšie partie, čo vzájomne kooperujú a hýbu sa mimo zákona a patria do chládku. Prakticky všetky údaje sú v registroch, adresároch, katastri, úradoch, bankách, polícií colnici. A aký je problém nájsť si údaje v registoch, katastroch? Tak o čom to celé je? 

Myslím si, že by sa svet mal zaoberať  zneužívaním v elementárnych úkonoch. Veď spor so zmenkami a nie v hocijakej hodnote, stojí na vratkých nohách: kedy boli podpísané a či podpisy pravé. Nuž tu už žiadna technika nepomôže, len sila právnických lakťov a šušťanie peňazí položených na správny stôl.   

Právo a morálka sa musí rešpektovať a dodržiavať. Netreba zverejňovať doslova keci o právach povinnostiach,  búšiť sa do pŕs, o poctivosti narábania s osobnými údajmi  a pritom mapovať, sliediť jeho činnosť a tváriť sa čestne. Je to minimálne nemorálne a vskutku protiprávne a dvojtvaré a falošné.

Na stánkach otravy o spomínaných prvkoch nenájdeš.