Zákerný zápal žíl zvykneme podceňovať – ako vyzerajú jeho príznaky?
Zápal žíl môže nastať v každej časti tela, no najčastejšie nás postihuje v dolných končatinách. Málokomu z nás napadne si pri bolestiach kontrolovať lýtka a hľadať práve túto príčinu. Príznaky často prisudzujeme únave alebo nadmernej záťaži. To ale môže viesť až ku smrti.
Najviac sú ohrození ľudia, ktorí majú sedavé zamestnanie alebo musia dlho stáť. Medzi rizikové skupiny patria aj pacienti, ktorí trpia kŕčovými žilami a zlou zrážanlivosťou krvi. Prípady vzniku zápalu žíl sa ale vyskytli aj u fajčiarov, obéznych ľudí a žien, ktoré dlhodobo užívali hormonálnu antikoncepciu.
Zápal žíl sa diagnostikuje flebografiou alebo dopplerovskou sonografiou.
Povrchový zápal sa pritom lieči pomerne ľahko. Po jeho diagnostike na vyliečenie stačia protizápalové masti a krémy, studené obklady, elastické pančuchy a kompresívne obväzy. Ak je podozrenie na vnútornú infekciu, zvyknú sa podávať aj antibiotiká.
Zápal hlbokých žíl sa zvyčajne lieči už hospitalizáciou v nemocnici. Tu sa pacientovi podávajú lieky na riedenie krvi, vo vážnych prípadoch je niekedy nutný chirurgický zákrok.
Prevenciou pred vznikom flebitídy je prijímanie dostatku tekutín, pravidelný pohyb a občasné masáže nôh. Tiež je vhodné si počas ľahu vyložiť nohy aspoň o 30 centimetrov.
Nezabúdajte ani na to, že človek, ktorý prekonal trombózu (upchatie cievy), má vyššie riziko jej opätovného vzniku.