Upchaté cievy – viete, akými príznakmi sa prejavia?
Ateroskleróza, alebo kôrnatenie ciev, sa podieľa na vysokej úmrtnosti Slovákov v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení. Prezradíme vám, ako sa upchatie ciev môže prejaviť a čo robiť, aby nedošlo ku tragédii.
Upchatie ciev vzniká postupne, keď výstelka ciev stráca svoju pružnosť a prestáva normálne fungovať. Vtedy sa do cievy začnú ľahšie a trvalo usádzať tuky, cieva začne vnútri hrubnúť a postupne zmenšovať prítok krvi. Vzniká tu tukové ložisko, zápal a aj jazva.
To znamená ideálne podmienky pre usádzanie krvných doštičiek, ktoré v tomto mieste vytvoria zrazeninu – trombus. Ten môže ďalej rásť a upchávať cievu alebo sa môže presunúť do inej časti tela a tam spôsobiť problémy.
Podľa toho, kde v tele sú cievy upchaté, môže ateroskleróza spôsobiť viacero vážnych ochorení.
Až 80% rizika upchatia ciev máme pod kontrolou vďaka tomu, aký spôsob života zvolíme. Ak si chcete udržať cievy priechodné až do vysokého veku, musíte tomu prispôsobiť stravu.
Obmedzte príjem jedál s vysokým obsahom cholesterolu a tiež vysmážaných pokrmov. Naopak pridajte čerstvé ovocie a zeleninu. Červené mäso vymeňte za hydinu a ryby. Nepodceňte ani silu nápojov. Sýtené a sladké minerálky či džúsy obmedzte a nahraďte ich zdravšími kvalitnými šťavami, čajom alebo obyčajnou čistou vodou.
Vášmu srdcu prospeje tiež to, ak prestanete fajčiť, naučíte sa vyrovnávať so stresom a budete sa pravidelne pohybovať a cvičiť.
Ako si chránite srdce a cievy vy?