Prečo je horčík pre bežcov tak dôležitý?

Prečo je horčík pre bežcov tak dôležitý?

Poznáte to, bežíte, bežíte a užívate si každý krok, srdce vám plesá nad tou nádherou, chce sa vám jasať a z ničoho nič zakričí bolesťou. Ružová sa zmení na čiernu a vy máte zrazu pocit, že vás nabral kôň. Váš svet sa teraz scvrkol na jediné miesto na svete, na miesto, kde vás práve chytil ​​kŕč. Skúšate sa zaprieť a kŕč uvoľniť a nič. Skúsite to masírovať a zase nič.

Prečo je horčík pre bežcov tak dôležitý?
Kŕč nás môže ale chytiť, aj keď práve budeme spokojne snívať svoj ​​sen v posteli. Budete sa práve kúpať so svojou milovanou či milovaným niekde uprostred prírodného raja niekde na Havaji a lup ho, prebúdzate sa spotení, ako by ste práve vyliezli z vody. Milovaná, milovaný nikde, len vy sebou šklbete ako pri epileptickom záchvate. Na vine je zase kŕč.

 Kto by povedal, že za toto naše utrpenie môže len celkom obyčajný horčík.

Áno tá obyčajná neobyčajná soľ, o ktorej sme sa učili v škole v chémii, že má značku Mg. To je tiež asi všetko, čo sme si z tej školy zapamätali, ale celkom možné je aj to, že vám o ňom tiež nikto nič viac nepovedal, ale mal, pretože horčík je pre fungovanie nášho tela veľmi dôležitý.

Čo teda ten horčík vie a načo je nám užitočný? 

 Horčík naše telo používa ako zápalnú sviečku k naštartovaniu látkovej výmeny sacharidov a bielkovín. Bez neho nič nefunguje. Horčík totiž v našom tele aktivuje cez 300 pochodov. Okrem toho ešte riadi pochody v bunkovej membráne a nervový systém. Pomáha odbúravať stres, podieľa sa na fungovaní srdcového svalu a pri jeho nedostatku dochádza k poruchám srdcového rytmu. Ak máme v tele dostatok horčíka, sú naše svalové vlákna elastickejšie – pružnejšie, čo samozrejme má pozitívny vplyv na náš výkon a náš pohyb je tak ďaleko plynulejší a každý náš krok úspornejší.

 Nie každý však behá alebo inak športuje, napriek tomu ale aj on horčík potrebuje, pretože horčík je dôležitý aj pri zrážaní krvi – pôsobí ako jeden z faktorov ochrany proti trombóze, napomáha ale i k posilneniu imunitného systému, vyplavovaniu adrenalínu pri strese a zásobovaniu buniek kyslíkom.
 Kde sa tento pre nás tak vzácny minerál ukrýva? Ktoré potraviny by sme mali v čase prípravy na vytrvalostný výkon, v čase vrcholiacej prípravy, ale aj v čase po výkone (aspoň mesiac) mať čo najčastejšie na svojom tanieri?

* Pšeničné klíčky

* Ovsené vločky
* orechy
* Celozrnné výrobky
* šošovku
* quin

Kam si pre horčík môžeme prísť?

 Hoci horčík nájdeme v mnohých potravinách, ktoré bežne konzumujeme, veľkej väčšine z nás sa ho nedostáva. Minimálny príjem preto, aby všetkých tých viac ako 300 pochodov v našom tele správne prebiehalo, je 300 – 400 mg denne.
Tak ako potrebujeme my pre svoj život priateľov, potrebuje horčík partnerov, aby mu pomohli sa v našom tele zabývať, kde je treba.
Týmito partnermi sú:
 * draslík
 * Vitamín B6
 * Rozpustné vlákniny (inulín a oligofruktóza)
 * Slnečný svit
Môže byť, že budete prijímať dostatočné množstvo horčíka a rovnako sa nedostane do vašich buniek a telo ho zase okamžite vylúči. Stane sa to v okamihu, keď mu neprivedie na pomoc práve vyššie uvedených kamarátov.
Aby ste teda nevyhadzovali horčík a tým aj peniaze zbytočne oknom, kombinujte príjem horčíkových preparátov s jedlom, ktoré obsahuje dostatočné množstvo týchto látok. Vitamín B6 – obsahujú pšeničné klíčky, ovsené vločky, orechy, celozrnné pečivo, takže ich príjmom vyriešime ako príjem vitamínu B6 i horčíka. Čo je určite super. Draslík nám dodá zelenina, šalát, ovocie, syr – najmä mozzarelou. Rozpustnú vlákninu nám dodá – cibuľa, cesnak, pšeničný celozrnný chlieb, špargľa. Vitamín D – tak s tým je to najjednoduchšie, stačí keď si denne vyrazíte na polhodinovú prechádzku alebo beh, pretože na jeho vytvorenie potrebujeme slnečné svetlo. Ale nemusí nám pri tom slniečko svietiť na cestu, stačí aj to, čo prechádza cez vrstvu mrakov.

Ak chcete vášmu telu doplniť magnézium, ktoré neprijímate v potrave, pred výživovými doplnkami uprednostnite voľnopredajné lieky, napr. Magnerot ®, ktorý obsahuje garantovanú koncentráciu magnézia a je tak účinnejšou voľbou. Okrem magnézia obsahuje Magnerot ® aj kyselinu orotovú. Kyselina orotová, je prirodzene sa vyskytujúca biologická látka, telu vlastná, obsiahnutá aj v mlieku a kolostre, ktorá zvyšuje vstrebávanie magnézia zo zažívacieho traktu, čím zintenzívňuje jeho účinok na organizmus. Viac na magnerot.sk.

Odporúčaný denný príjem 

Denná potreba dospelého človeka je 300-400 mg, u detí polovičné množstvo. Zvyšuje sa pri vysokom príjme vápnika (optimálny pomer Ca / Mg je 2: 1), bielkovín, vitamínu D, zinku, pacientov s poruchou vstrebávania, alkoholikov a dlhodobého psychického zaťaženia.
 
Prejavy nedostatku
Nedostatok vyvoláva poruchy nervovej činnosti, prejavujúce sa zvýšenou dráždivosťou až kŕčmi. Môže dôjsť k poškodeniu cievnych stien so stratou ich pružnosti, svalovej slabosti i k mentálnym poruchám.
Prejavy nadbytku
 Predávkovanie horčíkom z potravy nebolo pozorované. V prípade nadmerného dlhodobého príjmu vo forme potravinových doplnkov sa objavia hnačky, pokles krvného tlaku, letargia, zmätenosť, poruchy srdcového rytmu, zhoršenie funkcie obličiek.
horami.sk
Admin stránok. Pôvodne, staveb. technik, srdcom horal. Po mozg. mŕtvici 2015 invalid. Dôchodca 2018

Reklamy

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

 • Upozornenie

  Články najlepšie nájdeš v rozbaľovacom menu podľa kategórie, alebo všetky v archíve.

  Čo je to Pinterest?

  Pinterest je vlastne nekonečná databáza inšpirácií, nápadov. Môžeš byť odberateľom, ale aj tvorcom svojich záujmových nástenok, kategórií. Nie je to žiaden Facebok a podobne. Vytvoríš si vlastné databázy nápadov.

 • Kategórie článkov
 • Najnovšie články
 • Najčítanejšie články
 • Kalendár zverejnení článkov
  jún 2023
  Po Ut St Št Pi So Ne
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  2627282930  
 • AUTORI PRIDANÝCH ČLÁNKOV
 • Archív článkov
 • Najnovšie komentáre spolu
 • Meta