Počuli ste o malej mŕtvici?

16.1. 2017horami.sk7549x0 Komentárov

Počuli ste o malej mŕtvici? Cievna mozgová príhoda prichádza aj vo vlnách, prvá býva varovaním

25.04.2016(16/2016)Odborne sa jej hovorí tranzitórny ischemický atak (TIA). Trvá menej ako 24 hodín a väčšinu ľudí vydesí. Strach je oprávnený, býva predzvesťou cievnej mozgovej príhody.

Počuli ste o malej mŕtvici? Cievna mozgová príhoda prichádza aj vo vlnách, prvá býva varovaním

3 fotografie v galérii
Rýchly zásah lekára môže zabrániť ničivým následkom „veľkej“ porážky.
Autor fotografie: Getty Images

Tŕpnutie či oslabenie jednej polovice tela, prudká bolesť hlavy, náhly výpadok zraku či reči, stŕpnutie polovice tváre – všetky tieto príznaky sprevádzajú náhlu mozgovú príhodu. Môže sa však stať, že po krátkom čase odoznejú a všetko sa vráti do normálu. Najhoršie, čo v takomto prípade môžete urobiť, je vydýchnuť si a pokračovať v bežnom živote, lebo „to prešlo samé“. Malá cievna mozgová príhoda vždy ohlasuje následnú cievnu mozgovú príhodu, ktorá môže byť masívna a ničivá pre mozog. Medzi TIA a mŕtvicou môže prejsť niekoľko hodín, dva či tri dni, ale aj niekoľko mesiacov. Je to vlastne signál, že mozgu chýba kyslík či prívod krvi. Väčšinou je to pre malú zrazeninu, ktorá sa však uvoľní, rozpustí a telo tento stav ohrozenia zvládne. Pravdepodobnosť opakovania TIA je, rovnako ako pri „veľkej“ cievnej mozgovej príhode, vysoká – riziko je až 40-percentné.

Volajte lekára!

Príznaky TIA bývajú podobné ako pri náhlej cievnej mozgovej príhode. Náhla slabosť alebo necitlivosť v tvári, v ramenách alebo nohe, zvlášť na jednej strane tela. Častá je zmätenosť, problémy s rečou alebo chápaním, problémy s videním na jedno alebo aj obe oči. Vyskytujú sa aj problémy s chôdzou, strata koordinácie a silné závraty, silné bolesti hlavy bez zjavnej príčiny. Výsledkom však nie je trvalé poškodenie orgánov, stav sa upraví bez následkov. No hneď ako sa tieto príznaky vyskytnú, treba zavolať alebo navštíviť lekára, hoci vám je „už dobre“! Iba lekár môže určiť, či išlo o TIA, náhlu cievnu mozgovú príhodu, alebo iný problém s podobnými symptómami. Rýchly lekársky alebo chirurgický zákrok môže pri týchto symptómoch zabrániť možnej mŕtvici.

Po TIA sú potrebné viaceré vyšetrenia.3 fotografie v galériiPo TIA sú potrebné viaceré vyšetrenia.Zdroj: Getty Images

Podceňovaný stav

Mozog je veľmi zložitý orgán s rôznymi oblasťami ovládajúcimi rozličné telesné funkcie. Preto následky cievnej mozgovej príhody závisia od miesta zablokovaného prietoku krvi v mozgu alebo od ložiska krvácania. Mozgová „minipríhoda“ trvá menej ako 24 hodín, typicky však príznaky vymiznú do jednej hodiny. Aj preto mnohí ľudia po zistení, že sa im vlastne „nič nestalo“, mávnu nad ňou rukou. A stáva sa, že ju podcenia aj lekári. Patrí však medzi medicínsky naliehavé stavy. TIA je mimoriadne silný varovný signál o tom, že mozog aktuálne trpí nedostatkom krvi a čochvíľa môže nasledovať skutočná mozgová mŕtvica. Riziko vzniku mozgového infarktu je najvyššie bezprostredne po TIA, v prvom mesiaci je toto riziko 4 – 8 percent, v prvom roku 12 percent a v nasledujúcich 5 rokoch 24 – 29 percent. Na Slovensku sa TIA ročne vyskytuje asi u 30 – 40 ľudí z 1 000.

Časová tieseň

Lekár vyšetrujúci pacienta po TIA má výhodu, že ľudia po nej už zvyčajne komunikujú a dokážu popísať, čo sa im prihodilo. Napriek tomu sa niekedy stáva, že TIA sa zamení so záchvatom migrény, s iným záchvatom alebo s panickým atakom (o panickej poruche budeme písať v čísle 18). Lekár je však v časovej tiesni, pretože veľká mozgová príhoda môže prísť už o pár hodín. Je nutné nasadiť liečbu proti vzniku zrazenín. Zvyčajne, ak má pacient pridružené problémy, ktoré poškodzujú cievy – cukrovku, vysoký tlak či prekonanú porážku, zostáva v nemocnici. Inak, napríklad pri absencii niektorých príznakov, musí absolvovať potrebné vyšetrenia v priebehu najbližších dní.

Môže sa stať, že malú mŕtvicu podcenia aj lekári.3 fotografie v galériiMôže sa stať, že malú mŕtvicu podcenia aj lekári.Zdroj: Shutterstock

Šťastie v nešťastí

Skúsenosť s TIA má aj 45-ročná Martina. „V noci ma zobudil čudný pocit, že sa so mnou točí celý svet. Chcela som vstať z postele, no nedalo sa, ľavá noha i ruka mi bezvládne viseli. Chcela som kričať, no vydala som len nejaké zvuky. Našťastie, manžel sa zobudil a zavolal sanitku. Kým však záchranári prišli, hybnosť do nohy i ruky sa mi vrátila a mohla som už aj rozprávať. Lekári v nemocnici vyhodnotili môj stav ako TIA, dali mi infúziu, v nemocnici som pobudla týždeň. Urobili mi počítačovú tomografiu mozgu a dostala som lieky na vysoký tlak, ktorý mi tam namerali. Je pravda, že som si dovtedy tlak nemerala a u lekára som roky nebola, cítila som sa dobre. Teraz si na seba dávam oveľa väčší pozor, beriem to ako druhú šancu na život. Viem, že môžem dostať náhlu cievnu mozgovú príhodu, to sa však môže stať komukoľvek.“


Veľká záhada okolo nového sponzora hokejového Slovana: Môže ohroziť záujmy Slovenska?
Kauza Slovan: Hráčov trápi meškaním výplat, pre reprezentáciu nemá význam, dlhuje aj za štadión
Dobré rady do kuchyne: Chcete upiecť naozaj dokonalú štrúdľu? Na toto by ste nemali zabudnúť!

Šesťdesiatnik Juraj mal menej šťastia ako ona. „Práve som bol s manželkou na nákupe. Zrazu som stratil vedomie a spadol som medzi regálmi. Akoby sa za mnou zavrela voda. Keď som sa prebral, necítil som si polovicu tváre a celú ľavú polovicu tela som mal slabšiu. Stav sa mi rýchlo zlepšil, chcel som sa pozviechať zo zeme, manželka mi to však nedovolila. Lekárovi v nemocnici som ešte stihol porozprávať, čo sa mi stalo a opäť som stratil vedomie. Prebral som sa až po niekoľkých dňoch. Utrpel som náhlu cievnu mozgovú príhodu s postihnutím ľavej strany tela. Chvalabohu som bol v nemocnici a okamžite mi pomohli. Aj preto som nezomrel a následky porážky sa postupne zlepšujú. Pravidelne cvičím, rehabilitujem oslabenú ruku a nohu. Skončil som aj s cigaretami, fajčil som skoro 40 rokov,“ uzatvára Juraj.

TIA je zradné ochorenie. Dá sa brať ako varovanie, zdvihnutý prst, aby sa človek zamyslel nad svojím životným štýlom a pravidelne navštevoval lekára. Ak po ňom nenasleduje náhla cievna mozgová príhoda, ďalšie roky sú šancou žiť kvalitnejšie.

horami.sk
Admin stránok. Pôvodne, staveb. technik, srdcom horal. Po mozg. mŕtvici 2015 invalid. Dôchodca 2018

Reklamy

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  • Upozornenie

    Články najlepšie nájdeš v rozbaľovacom menu podľa kategórie, alebo všetky v archíve.

    Čo je to Pinterest?

    Pinterest je vlastne nekonečná databáza inšpirácií, nápadov. Môžeš byť odberateľom, ale aj tvorcom svojich záujmových nástenok, kategórií. Nie je to žiaden Facebok a podobne. Vytvoríš si vlastné databázy nápadov.

  • Kategórie článkov
  • Najnovšie články
  • Najčítanejšie články
  • Kalendár zverejnení článkov
    jún 2023
    Po Ut St Št Pi So Ne
     1234
    567891011
    12131415161718
    19202122232425
    2627282930  
  • AUTORI PRIDANÝCH ČLÁNKOV
  • Archív článkov
  • Najnovšie komentáre spolu
  • Meta