Nepřehlížejte těchto osm příznaků mozkové mrtvice

Aby lidský mozek správně fungoval, potřebuje kyslík a krev. Pokud jsou však cévy, které vedou do mozku ucpané, může se objevovat krvácení. Následkem je ischemická nebo hemoragická mrtvice. Bohužel často smrtelné.

mrtvice

Často ignorované příznaky

Podobně jako u jiných zdravotních problémů se i u cévní mozkové příhody objevují příznaky, kdy vás vaše tělo upozorňuje, že se něco děje. Mnoho lidí je však ignoruje, což není dobré. Cévní mozková příhoda je velmi nebezpečná, v současné době je na pátém místě seznamu hlavních příčin úmrtí v USA. To je důvod, proč je důležité naučit se, jak rozpoznat včasné příznaky cévní mozkové příhody.

Jaké jsou rané příznaky cévní mozkové příhody:

Bolesti hlavy a migrény

Jestliže se u vás objevují migrény a bolesti hlavy dlouhodobě, je třeba s tím začít něco dělat a řešit to. Neprodleně navštivte lékaře, který udělá vyšetření a vyloučí mrtvici.

pridávam: U mňa bola silná bodavá bolesť v ten deň ráno v zadnej časti hlavy, niečo na spôsob bolesti spôsobenej v zime silným prefúkaním hlavy, napríklad bez čiapky. 

Náhlý nástup únavy

Únavu cítí občas každý z nás, ovšem extrémní únava po delší dobu může být známkou cévní mozkové příhody. Často je však tento symptom přehlížen. Dle Americké asociace Stroke rozpoznáte příznaky mrtvice podle této zkratky – FAST. Co znamená?

pridávam: Únava – je ťažko identifikovateľná, čím je spôsobená, či stresmi, prepracovanosťou, áno býval som unavený, čo je asi bežné.

F (face) – tvář povislá k jedné straně pridávam: Ja som to na začiatku nemal, až následne keď to vypuklo naplno, pri ochrnutí celej pravej strany tela, nebol to ale badateľný bezvládny ovis, skôr kútik pri mimike – pri smiechu. 

A (arm) – necitlivost paže nebo slabost jedné strany těla pridávam: V prvých príznakoch som to vôbec nemal, pri urgentom príjme som bol iba veľmi oslabený, otupený, umotaný, slabý, koktavý, nedokázal som koordinovať správanie sa, vyliezť na lehátko.

S (speech) – problémy s řečí. Dojde-li k mrtvici, nedostatek krve v mozku může způsobovat nezřetelnou řeč. Vy si můžete myslet, že mluvíte zřetelně, ovšem váš projev bývá zkomolený a nesouvislý. Jde o velmi vážný příznak. pridávam: Na urgentnom príjme som sa ťažko vyjadroval, koktal som, zajakával, pôsobil som skôr ako opitý, bol som apatický, slová mrzli niekde na perách a mozog musel hľadať oveľa jednoduchšiu formuláciu, krátke slová, vety. Ja som to mal potom neskôr na oddelení oveľa vážnejšie, krivka postihu išla hore. Nevedel som už takmer rozprávať, ochrnula mi pravá ruka, noha, pomočoval som sa takže som skončil na intenzívke. A tam už som bol úplne nevládny, nesamostatný, s plienkami, kŕmený, pretáčaný, napojený na počítači. Vegetatívny život.

T (time) – čas je v případech mrtvice podstatným. Okamžitě zavolejte sanitku, protože tento krok je často klíčovým. Hranice mezi životem a smrtí je často tenká. pridávam: Bol som z hľadiska príznakov dosť veľký frajer. No veď, nejaká bolesť hlavy ma nemôže rozhádzať. V ten deň som mal pri druhom záchvate v práci také bolesti hlavy, že som skoro nič nevidel. „To prejde, to rozchodím“, zneli moje optimistické slová. Prešlo to, ale nechalo hlbokú brázdu, bol som umotaný, slabučký. Mne tieto cykly prebehli na tri krát behom doobedia. Po obede už som nevedel prejsť cez pár schodov. „To nerozchodíš“, povedal kolega v práci a šupol ma do auta a na Fakultnú nemocnicu. Už som začínal byť veľmi slabý a už potom som veľmi chcel, aby mi s tým niekto pomohol. Nebezpečné je to, že som sa pomaly strácal a nevládal o sebe príliš rozhodovať a komunikovať. 

Další příznaky cévní mozkové příhody, kterým je dobré věnovat pozornost:

Poruchy vidění v jednom oku

Rozmazané vidění nebo dvojité vidění v jednom oku. Často jedním z nejvíce přehlížených příznaků cévní mozkové příhody. Pridávam:  U mňa som mal nejaký mesiac dva, pred vypuknutím zvláštnu príhodu, ktorej som nevenoval prílišnú pozornosť. Pri líhaní do postele sa z očí stali stierače, chodili mi vľavo vpravo a nemohol som zaostriť zrak na jedno miesto,  lebo oči samovoľne odišli bokom doprava a vrátili sa naspäť. Ako veľmi rýchle čítanie. Cukania sprevádzané motaním hlavy, zlým celkovým pocitom, trvali možno 15 minút. Potom dlho nič, až tá mŕtvica. Bol to nejaký varovný signál.  

Zmatek a potíže s myšlením

Dojde-li k mrtvici, nedostává se do mozku kyslík a krev, což vede ke zmatku a neschopnosti správně mluvit a myslet.

pridávam: Moja mŕtvica sa dosť vymykala štandardu. Výsledky EKG, tlak, tep vynikajúce, žiadna cukrovka, cholesterol, športoval  som na horách, neflámoval.

Pravoľavý srdcový skrat

výsledky ultrazvuku a neskôr kamera do srdca hovorili jasnou rečou a metódy sa zhodli. Ak sa vyjadrím laicky, vrodená a ťažko zistiteľná vada asi 1,5 mm nedoliehavosť ventilu, srdcovej chlopne, spôsobila, že spotrebovaná krv určená na spracovanie do pľúc, s pozbieranými zvyškami tkanív, tromb, išla do mozgu a nejaký väčší kúsok a či nahromadenie menších, zúžilo a prehradilo jemné cievky mozgu. Samozrejme funguje aj prirodzené upchávanie ciev, čo je u každého.

Mŕtvica. Našťastie žiadne krvácanie prasknutých ciev, to by som tieto riadky nepísal. 

horami.sk
Admin stránok. Pôvodne, staveb. technik, srdcom horal. Po mozg. mŕtvici 2015 invalid. Dôchodca 2018

Reklamy

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

 • Upozornenie

  Články najlepšie nájdeš v rozbaľovacom menu podľa kategórie, alebo všetky v archíve.

  Čo je to Pinterest?

  Pinterest je vlastne nekonečná databáza inšpirácií, nápadov. Môžeš byť odberateľom, ale aj tvorcom svojich záujmových nástenok, kategórií. Nie je to žiaden Facebok a podobne. Vytvoríš si vlastné databázy nápadov.

 • Kategórie článkov
 • Najnovšie články
 • Najčítanejšie články
 • Kalendár zverejnení článkov
  december 2023
  Po Ut St Št Pi So Ne
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031
 • AUTORI PRIDANÝCH ČLÁNKOV
 • Archív článkov
 • Najnovšie komentáre spolu
 • Meta