Koľko vody za deň je už príliš veľa?

16.1. 2017horami.sk7265x0 Komentárov

Koľko vody za deň je už príliš veľa?

Koľko vody za deň je už príliš veľa?

Aj keď si môžete myslieť, že hydratácia je dobrá vec, príliš veľa tekutín v tele v krátkom čase vám môže ublížiť. Keď sa doslova prepijete veľkým množstvom tekutín, môžete si zriediť v krvi toľko potrebné soli, že telo zažije šok, po ktorom nasleduje rad zdravotných problémov.

Prvé príznaky môžu zahŕňať bolesti hlavy, únavu a pocity nevoľnosti. Keďže úroveň vody v tele sa zvýšila abnormálne, môžete zvracať, často močiť, byť dezorientovaní a zmätení. Dnes začíname letný špeciál o zdravom, aj nezdravom pitnom režime.

Voda a smrť
Všetky hore uvedené príznaky sú prejavom ochorenia známeho ako intoxikácia vodou. Zmeny v psychike sú obzvlášť znepokojujúce, pretože voda sa v tele môže presťahovať do vašich buniek a začne ich rozširovať. Kým bunky v tkanivách majú priestor pre expanziu, bunky v mozgu nie. Vašu lebku obmedzuje priestor, voda môže spôsobiť opuch mozgu, čoho príznakom sú silné kŕče, zástava dýchania, kóma a smrť.

Obličky
Jedným z dôvodov, prečo nie je zdravé piť príliš veľa vody je fakt, že vaše obličky filtrujú naraz iba určité množstvo tekutín. Ak sú zdravé, môžu filtrovať asi 1000 ml vody za hodinu. Čo znamená, že môžete piť toto množstvo každú hodinu a budú fungovať normálne. Jedinou výnimkou je situácia, keď je vaše telo v strese, ako napríklad pri maratónskom behu. Hormóny v obličkách týmto športovcom signalizujú, aby držali v tele aj nadbytočnú vodu pre každý prípad. Aj keď dobehnú do cieľa, nemôžu to s tekutinami zrazu prehnať. Ak však budete piť viac vody ako obličky môžu filtrovať v krátkom čase, je pravdepodobné, že sa objavia príznaky intoxikácie vodou.

Sledujte si moč
Pri zvažovaní, koľko vody je zdravé pre obličky za deň, môžete si vhodné množstvo odsledovať sami na sebe. Pokiaľ budete mať sucho v ústach, suchú pokožku, budete močiť veľmi žltý a páchnuci moč, pijete málo. Ak sa nezastavíte pri močení a ide z vás každú pol hodinu priezračná tekutina, opuchli ste a máte závraty, zrejme ste to s pitím vody prehnali.

Pozor na veľké vodnaté ovocie
Opatrne napríklad pri aj konzumácii melóna. Mnoho ľudí si myslí, že ide len o sladkú vodu. Veď aj tak polovica z neho je kôra a semienka. Omyl! Päťkilový melón na posedenie môže vaše obličky poriadne potrápiť. Konzumácia litra vody na desiatu je vážne „zabijak“. A to už nehovoríme o rôznych nebezpečných súťažiach v konzumácii veľkého množstva jedla alebo tekutín v čo najkrajšom čase. Smrteľná a hlúpa aktivita, ktorú prosím NIKDY neskúšajte!

Autor: KarinMohlo by sa vám tiež páčiť…

Americkej vedkyni Dr. Jill Bolte Taylorovej sa naskytla možnosť skúmať mozog spôsobom, aký by si určite nikto z vedcov neželal. Po silnej mŕtvici bola svedkom toho, ako jej postupne odchádzajú jednotlivé funkcie mozgu, pohyb, reč, vedomie, jedna po druhej. Viac sa dozviete v článku Mŕtvica: Robí s telom takéto zázraky!

Vyliečiť sa z rakoviny neznamná vždy na 100%, že sa vám už nikdy v živote nemôže vrátiť. Nový výskum britských vedcov ukazuje, že rakovina kože (melanóm) sa môže opakovane vrátiť aj po desiatkach rokov po prvom ošetrení, zhruba u 10% pacientov. Ľudia s melanómom tak vlastne vyžadujú celoživotné sledovanie. Čítajte viac v článku Ktorá rakovina sa vracia aj po 10 rokoch?

horami.sk
Admin stránok. Pôvodne, staveb. technik, srdcom horal. Po mozg. mŕtvici 2015 invalid. Dôchodca 2018

Reklamy

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

 • Upozornenie

  Články najlepšie nájdeš v rozbaľovacom menu podľa kategórie, alebo všetky v archíve.

  Čo je to Pinterest?

  Pinterest je vlastne nekonečná databáza inšpirácií, nápadov. Môžeš byť odberateľom, ale aj tvorcom svojich záujmových nástenok, kategórií. Nie je to žiaden Facebok a podobne. Vytvoríš si vlastné databázy nápadov.

 • Kategórie článkov
 • Najnovšie články
 • Najčítanejšie články
 • Kalendár zverejnení článkov
  december 2023
  Po Ut St Št Pi So Ne
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031
 • AUTORI PRIDANÝCH ČLÁNKOV
 • Archív článkov
 • Najnovšie komentáre spolu
 • Meta