príhovor programového riaditeľa Alana Formánka
„Milí priatelia, sme nesmierne radi, že sa každoročne znova a znova stretávame uprostred hôr pod strmými zrázmi malokarpatských štítov v malebnom údolí Bratislavy, v centre horských športov a horského filmu. Veríme, že festival “Hory a mesto” sa stáva etablovanou udalosťou Bratislavy, bez ktorej si život v našom horskom mestečku snáď už ani nemožno predstaviť. S láskou pre vás každoročne miešame multikulturálny koktajl skalných, vodných, zemitých a vzdušných filmov a diapozitívov z celého sveta; veríme, že oceníte ich umeleckú hodnotu, že vás spevnia, osviežia, uzemnia, dajú vám vzlet a inšpirujú vás k odvážnym tvorivým počinom. Ďakujeme všetkým za podporu pri budovaní tejto milej tradície a tešíme sa na stretnutie na festivalových vrcholoch.“
Alan Formánek v roku 2003, pri pohľade na karpatské štíty, na hornom štande cesty Leto na ostrove Kodiak. Zaznamenané pod skalou, neskôr prepísané a zvečnené.
ako sa to všetko začalo…
Alan Formánek, dlhodobo pôsobiaci v kanadskom Vancouveri, založil v tomto meste aj tradíciu Medzinárodného festivalu horského filmu (Vancouver International Mountain Film Festival). Pri jeho návštevách rodného Slovenska sa začala rodiť myšlienka priniesť najlepšie z festivalových filmov do Bratislavy a osloviť nimi dobrodružnú a vôbec širokú verejnosť z celého Slovenska. Najpozornejším poslucháčom jeho plánov mu bola bývalá partnerka na lane Tamara Greksáková, toho času predsedníčka združenia Štúdio zážitku, ktorá sa aj so svojimi tvorivými spolupracovníkmi podujala dať myšlienke konkrétnu podobu.
Postupom času, ako myšlienka dozrievala, nadobúdala nový rozmer. Podujatím sa rozhodli na pár dní priniesť hory rovno do mesta vo všetkých ich podobách. A tak sa pridávala jedna sprievodná akcia za druhou, až z toho vznikla malá slávnosť dobrodružstva. Cieľom bolo a stále je nielen umožniť divákom vzhliadnuť neopakovateľné výkony horolezcov, polárnikov, horských cyklistov, vodákov, pilotov či cestovateľov zachytené umeleckým okom filmára či fotografa, ale dať im aj možnosť skúsiť chuť horského dobrodružstva priamo na vlastnej koži. Tak vznikli prvé Bratislavské dni horského filmu a dobrodružstva 2000 ako prehliadka horských filmov z mnohých filmových festivalov a zároveň ochutnávka dobrodružných športov.
… a ako to ďalej pokračovalo
Prvé dva ročníky festivalu (2000 a 2001) sa uskutočnili v Dome kultúry Zrkadlový háj v bratislavskej Petržalke. Roku 2002 festival „Hory a mesto“ prerástol kapacitu kultúrnej inštitúcie v Petržalke a presunul sa do kultových priestorov Parku kultúry a oddychu na nábreží Dunaja. Svojím rozsahom tiež prerástol možnosti a ciele vzdelávacej organizácie Štúdio zážitku, preto vzniklo združenie Hory a mesto primárne orientované na organizáciu medzinárodného festivalu Hory a mesto. Tieto kroky sa ukázali ako mimoriadne priaznivé a nevyhnutné pre uspokojenie viac ako 7 tisíc návštevníkov, ktorí na festival zavítali. Piaty ročník festivalu sa už konal v multiplexe Palace Cinemas v Auparku v Bratislave, ktorý rozšíril možnosti sprievodných podujatí, využitie lezeckej steny Aupeak, neskôr aj lanového centra. V prvom rade to však bol krok smerom k profesionálnemu premietaniu filmov vo veľkých kinosálach, na veľkom plátne a s kvalitným zvukom. Hlavné ciele podujatia pritom naďalej zostávajú nezmenené: prostredníctvom filmových a multimediálnych premietaní a atraktívnych sprievodných aktivít osloviť a stmeliť aktívnu „odbornú“ verejnosť a priaznivcov horských športov a filmu s možnosťou intenzívnejšej realizácie a získania hlbších informácií a kontaktov a inšpirovať všeobecnú verejnosť krásami prírody, zdravým spôsobom života a pozitívnymi príkladmi.
Pri prvých rokoch festivalu stáli a nezištne pomáhali kamaráti Martin Ciel, Pavol Barabáš, Igor Koller, Zuzana Tatárová, Zolo Demján a mnohí ďalší. Ďakujeme.