Ohrozenie života dieťaťa je pre každého rodiča nočnou morou. Toto video vám ukáže, čo tereba robiť v prípade, že sa vaše dieťa dusí.
Aj pri tej najlepšej starostlivosti a maximálnej pozornosť sa môže stať, že dieťa pri hre vdýchne alebo skonzumuje malý predmet, ktorý mu zablokuje dýchacie cesty a znemožní dýchanie. Hoci je takáto situácia nočnou morou každého rodiča, je nevyhnutné aby zachoval chladnú hlavu a vedel, ako v takomto prípade postupovať. O živote v takýchto prípadoch môžu rozhodovať sekundy. Preto prispejte aj vy k šíreniu tohto článku, aby sa potrebné informácie dostali k čo najväčšiemu počtu rodičov.
Ako zistíte, že niečo nie je v poriadku?
Dieťa začne náhle chrčať, vydávať zvláštne zvuky, kašľať alebo lapať po dychu. Môžete vidieť aj náhle zblednutie a postupné modranie tváre.
Silný kašeľ a plač môžu pomôcť k tomu, aby dieťa cudzí predmet uvoľnilo samé. Ak je však ticho, plače len slabo, alebo dokonca nevydáva žiaden zvuk a má len otvorené ústa, je potrebný okamžitý zákrok rodiča.
Čo treba robiť?
Prvým pravidlom je zachovať aj v takejto vážnej situácii čo najväčší pokoj.
Kľaknite si na zem na lýtka a predlaktie položte na stehno – dlaňou nahor.
Dieťa položte na svoje predlaktie, aby bruško bolo na predlaktí a hlavička bola nižšie ako nohy. Rukou chyťte pevne sánku (nie krk) a 5 krát udrite po chrbátiku.
Ak postup nepomáha, obráťte dieťa, dajte si ho do lona tak, aby hlavička siahala nižšie ako zvyšok tela. Ukazovák a prostredník tej ruky, ktorou dieťa nedržíte, priložte na stred hrudníka (tesne pod bradavky). Stláčajte do hĺbky približne 4 cm 5-krát po sebe. Potom na chvíľu prestaňte a opäť opakujte, kým dieťa nezačne dýchať. Názorný postup oboch metód si pozrite v priloženom videu…
V prípade, že ani táto možnosť nepomohla a stav dieťaťa sa nezlepšuje, je potrebné pristúpiť k umelému dýchaniu. Prevedenie tejto techniky je iné ako v prípade dospelého jedinca. Pozrite si postup v priloženom videu…