O projekte

4.7. 2016 (Aktualizováno: 12.2. 2018)horami.sk10164x1 Komentár

Povedzme, že na úvod

horami.sk

PRE PRIATEĽOV HôR A MILOVNÍKOV PRÍRODY

STRÁNKY URČENÉ NIELEN PRE PC, ALE AJ PRE SMARTFÓNY (inteligentné mobily)

Stránky sú spracovávané najmä pre účely turistov a návštevníkov prírody bez ohľadu na formu aktivity v teréne, (nazvime to vo všeobecnosti turistikou) ako databáza informácií pre prípravu na pohyb v ňom, pri pohybe v teréne, kde umožňuje použitie inteligentných mobilov – smartfónov a následné pre spracovanie dát z terénu na PC. (Počítač na hory príliš nevyvlečieš…) Poskytujú informácie a odskoky na informácie dotýkajúce sa turistiky.

Ak niekto očakáva, že oblasť informácií pre pobyt v prírode a najmä na horách je jednoduchou problematikou, môže si to overiť pri hlbšom skúmaní informácií na týchto a podobných stránkach. Ide o odbornú tématiku, kde je základom skĺbiť príjemné zážitky s bezpečným pobytom a pohybom na horách, umožniť nadväzovať priateľstva na horách, podeliť sa s krásami hôr, poznať vlasť a krajiny na našej krásnej, aj keď zranenej planéte, vedieť zdravo žiť, dbať o zdravie tela a ducha vo svete bez hraníc štátnych, náboženských, etnických, či ešte akých, čo mohol vytvoriť len človek…

Množstvo informácií je preberateľných napr. prostredníctvom RSS systémov či do PC organizérov takže informácie chodia priamo k záujemcovi bez akútnej potreby návševovať stránky. Pozri

Prepáč, ak sa na stránkach vyskytnú problémy. Žiaľ IT sú tak nesúrode, že vedia narobiť problémy, napriek renomovaným firmám… Taktiež neviem spracovať množstvo informácií v oblasti turistiky, takže niektoré stránky sú v počiatočnejších fázach napĺňania. Stránky nie sú sponzorované. Možno v budúcnosti…

Pre zjednodušenie budem používať obecný názov turistika a turista pre hociktorého milovníka prírody a hôr a ľubovoľnú aktivitu, aby sa nikto náhodou neurazil, že bol opomenutý.

Taktiež komunikatívne budem na stránkach tykať, čo mi v tomto žánri pripadá vhodnejšie, čo by nemalo skutočným nadšencom vadiť.

Stránky sú v značnej miere poznačené vlastnými, hádam, bohatými skúsenosťami v prírode, takže neide o virtuálne sprostredkovanie turistiky internetového nadšenca bez poznania hôr. Sprievodným znakom stránok je určitá dávka recesie, reflexie, svojrázneho pohľadu na svet okolo nás.

Dobrovoľná stránka vznikla ako informačné centrum, servis, či rozdeľovník pre možnosť dostupnej obojstrannej komunikácie medzi všetkými zložkami obdivovateľov a milovníkov prírody pre zdieľanie skúsenosti z pobytu v nej.

V zásade vychádzame z tézy, že všetci milovníci prírody teda turisti, cykloturisti, korčuliari, alpinisti, speleológovia, lyžiari, skialpinisti, vodári, trampi, ochranári, značkári, športoví letci, surfisti, či ktokoľvek iný (ťažko ich všetky vymenovať, keďže sa vytvárajú stále nové a nové aktivity) sa potrebujú vo voľnej prírode zorientovať, čo je veľmi dôležité, potrebujú široké informácie z rôznych oblastí. Ale aj pobaviť sa alebo iných, keď zakotvia prechodne v domovskom prístave a aby sa opäť mohli tešiť na nové a nové stretnutia na horách a opäť svoje postrehy zdieľať ostatným.

Preto hľadám vytvorenie symbiózy medzi jednotlivými zložkami nielen oficiálne existujúcimi, ale hlavne aj na úrovni neformálnej – ľudskej – kamarátskej. Vzájomné si takto odovzdávať postrehy, námety pre dobro všetkých. Príkladom je náročná práca značkárov, Horskej služby, kde sa občas vyskytnú napr. poškodenia značiek, nedostatky, kde upozornenia často predchádzajú možným problémom v teréne.

Horské stránky som pripravil tak, že sa zameriavam predovšetkým na poznávanie kras Slovenska, ale ako máme v hlavičke foto, nielen ním.

Ako hovorí názov, ide o stránky venované potulkám HORAMI. Takže, ak ste skutoční nadšenci prírody, ste aj členmi nášho spoločného, hoci virtuálneho klubu.

… a trocha horskej slovenčiny…

1. pád Nominatív Kto? Čo? Poznaj naše hory

2. pád Genitív Od koho? Od čoho? Z hôr máš pokoj na duši a únavu na tele

3. pád Datív Dám komu? Dám čomu? Horám treba rozumieť

4. pád Akuzatív Vidím koho? Vidím čo?  Vidíš prekrásne hory

5. pád Lokál O kom? O čom? O horách sú tie najkrajšie fotky, obrázka a videá

6. pád. inštrumentál S kým? S čím? s horami.sk 🙂

Takže začni

Postupuj vlastne logicky podľa podstránok zalistuješ si v mapách, pohľadoch na zem, pozrieš si vyhliadky počasia, nalistuješ sprievodcov horami, alebo pozisťuješ zaujímavosťi vo svete hôr, zistíš ubytovanie, dopravu, stravovanie, pozrieš si čo sa deje v organizovaných podujatiach, inšpiruješ sa, pozrieš si panorámy, foto, video, zistiš bezpečnostné informácie o stave na horách. Ale sa aj trocha zabavíš, či pospomínaš o svojich prúseroch či srandičkách, ktoré si zažil so svojimi priateľmi, či ktoré ťa možno ešte len čakajú.

S horami.sk sa ti pokúsim ukázať svet hôr a ľudí na nich.

Zámerom je

 • poskytnúť servis všetkým návštevníkom hôr a prírody, nazvime ich jednoducho turisti, a to tak aby bol plnohodnotne pripravený realizovať svoj zámer, stráviť príjemné chvíle v prírode. Preto je tu menu zostavené tak, aby bolo pre turistu plánujúceho si túru čo najviac intuitívne.
 • podávať zaujímavé informácie pre milovníkov hôr pre pobyt na nich informovanosťou spríjemniť pobyt v prírode
 • pomôcť nájsť si podujatie, kde sa môže záujemca prihlásiť a zúčastniť sa ho (kalendár podujatí) a zároveň umožniť zverejniť doňho svoje plánované podujatia
 • umožniť slušný servis turistom v oblasti pripravovaných podujatí, tak že informácie o pripravovaných podujatiach chodia do PC prihláseného užívateľa služby (pomoc) ale aj do SMARTFÓNU (inteligentný mobil) s operačným systémom (odporúčam otvorené prostredie Android od Google pre možnosť využívania funkcií)
 • pomôcť klubom turistiky neorganizovanými turistom priateľom hôr zriadiť miesto s informáciami, kde by boli najmä informácie o kluboch, záujmových spolkoch ku vzájomnej výmene informácií podpore priateľstva na horách
 • poskytnúť tipy sprievodcov na túry, poskytnúť informácie o krajinných zaujímavostiach (web kamery, panorámy)
 • nájsť informácie o počasí, (web kamery) stravovacích možnostiach,
 • dozvedieť sa o sortimente výstroja vybavenia o trasách, ich náročnosti
 • informovať sa o podmienkach na horách, mať naporúdzi telefónne spojenie, či webovú stránku s možnosťou volania (bezpečnosť na horách HS lavíny…)
 • informácie o periodikách, tlačených informáciách
 • nájsť dopravné spojenie ubytovanie
 • uvidieť prostredie svojej túry v 2D a 3D na Gogle mapách a to aj v zobrazení profilu prevýšení, dĺžky jednotlivých úsekov, času stiahnúť si súbory či linkna ne (Google Maps, Google Earth), nájsť spracované profily v .pdf
 • vytvoriť koordinované prostredie pre prácu jednotlivých milovníkov prírody
 • vzájomné si pomáhať napr. pri upozornení na nevhodné alebo značkovanie zničené, havarijné živelné stavy a pod. … skrátka vzájomné si pomáhať tak, ako sa na milovníkov prírody patri, ako je to väčšinou zvykom

HORSKÉ STRÁNKY – TURISTICKÝ SERVIS PRE PRIATEĽOV HÔR A MILOVNÍKOV PRÍRODY

Stránky poskytujú servisné informácie pre pobyt návštevníka bez ohľadu na druh jeho aktivity na horách so sledovaním nielen na PC, ale najmä smartfónmi v teréne. 3D trasy umožňujú zobrazenie v Google Earthe, Maps a sú použiteľné pre GPS navigáciu. Informácie o turistických podujatiach je možno podľa návodu dostávať v predstihu ako upozornenia do PC (Outlook) alebo aj v prepojení Googlovských funkcií aj do smartfónu. Pohromade sú aktuálne informácie o počasí a lavínovej situácií, sprievodcovské informácie o lokalitách, strediskách a ale aj s webkamerovým náhľadom na lokalitu, taktiež linky na ubytovanie, dopravu, stravovanie, lyžovanie či kúpanie. Nezabúda sa na zdravie, prevenciu, na liečebne. Pútavé sú panoramatické zábery z rozličných častí Slovenska a sveta. Stránky poskytujú poznatky pre pobyt na horách najmä na Slovensku, pričom je venovaná pozornosť aj zahraničiu.

Šťastlivé túry.

K technickej zdatnosti v oblasti IT (informačných technológií)

Stránky predpokladajú základnú zručnosť užívateľa v práci na PC, smartfóne, tablete a na nete.

Pokročilejší si môžu zvýšiť užívateľský štandard, návody sú priložené. Nároční užívatelia vedia použiť navigačnú prípravu a realizáciu v kapitole o mapách.
 Kalendárové informácie podujatiach o podujatich môžeš sledovať na PC v Outlooku, ale aj SMARTFÓNOCH či IPADoch a pod..

Obsah stránok môžeš sledovať a využívať všetky funkcie ako na PC tak aj na hlavne na prenosných zariadeniach, malých mobilných smartfónoch, ale aj IPADOCH, notebukoch, netbukoch (ak to bude turista vláčiť…) či inom, čo je hlavné poslanie stránok – byť naporúdzi turistovi v teréne.

P.S.

Je nutné poďakovať všetkým zanietencom, ktorí na webe zverejňujú výsledky svojej práce, svoje skúsenosti, všetkým priateľom v teréne, bez ktorých by to všetko nemohlo existovať.

A vôbec sa nenahnevám, ak sa niekto poďakuje aj mne…

horami.sk
Admin stránok. Pôvodne, staveb. technik, srdcom horal. Po mozg. mŕtvici 2015 invalid. Dôchodca 2018

Reklamy

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

 • Upozornenie

  Články najlepšie nájdeš v rozbaľovacom menu podľa kategórie, alebo všetky v archíve.

  Čo je to Pinterest?

  Pinterest je vlastne nekonečná databáza inšpirácií, nápadov. Môžeš byť odberateľom, ale aj tvorcom svojich záujmových nástenok, kategórií. Nie je to žiaden Facebok a podobne. Vytvoríš si vlastné databázy nápadov.

 • Kategórie článkov
 • Najnovšie články
 • Najčítanejšie články
 • Kalendár zverejnení článkov
  december 2023
  Po Ut St Št Pi So Ne
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031
 • AUTORI PRIDANÝCH ČLÁNKOV
 • Archív článkov
 • Najnovšie komentáre spolu
 • Meta