Holandské mesto ako prvé vypočítalo skvelý efekt bicyklov na ľudí

16283762109_49f6578199_k2. marec 2017 – Holandský Utrecht ako vôbec prvé mesto na svete vypracovalo detailnú štúdiu o sociálno- ekonomických dopadoch bicyklov na miestnych obyvateľov. Z analýzy vyplýva, že mesto ušetrí vďaka bicyklom ročne 250 miliónov eur.

Milióny eur miestna ekonomika získava napríklad tým, že ľudia nemeškajú do práce (172 miliónov eur), sú menej nervózni, a teda aj menej často na PN, dýchajú čistejší vzduch (19,8 milióna eur) a čelia v meste menšej intenzite hluku (8 miliónov eur). Mesto priamo ušetrilo aj na prevádzke MHD (5 miliónov eur). Tým, že miestni jazdia na bicykloch, sa udržujú v kondičke. Sú zdravší a v práci aj produktívnejší. Nesedia za volantom v zápchach hodiny denne, čo im prispieva k životnej pohode.

Utrecht je štvrté najväčšie holandské mesto, v ktorom žije asi 283-tisíc obyvateľov. Každý deň bicyklom jazdí do práce, školy alebo obchodu približne 100-tisíc obyvateľov. Až 96 percent rodín má doma aspoň jeden bicykel, polovica domácností vlastní aspoň tri bicykle. Domorodci na bicykloch najazdili na bicykloch v roku 2015 úctyhodných 616 miliónov kilometrov, čo bolo o 53 miliónov kilometrov viac než pred piatimi rokmi.

Mesto tak patrí medzi najpriateľskejšie mestá k cyklistickej doprave. Investuje nie do rozširovanie ciest pre autá, ale do cyklistických trás a vytvára pre bikerov dostatok parkovacích miest. Utrecht je napríklad prvým mestom, ktoré má digitálne tabule, ktoré ukazujú v reálnom čase počet voľných parkovacích miest v zberných parkoviskách len pre bicykle. V súčasnosti je takýchto parkovísk 14 (najväčšie má kapacitu 12 500 bicyklov), do budúceho roka majú pribudnúť ďalšie dve.

Zdroj: flickr.com / Roman Boed | cc

horami@horami.sk

Pôvodne, profesne stavebný technik, najmä projektant architektúry.
Srdcom horal – turista, horolezec, jaskyniar, horský bežec, ochranca prírody, organizátor, propagátor nadšenec. Dnes následkom mozgovej mŕtvice invalid.
Ako človek, pesimista, nadobudnutý životnou praxou, fejtonista, srandista. Dôchodca 2018

Pinteres je vlastne nekonečná databáza inšpirácií, nápadov. Môžeš byť odberateľom, ale aj tvorcom svojich záujmových nástenok, kategórií. Nie je to žiaden Facebok a podobne. Vytvoríš si vlastné databázy nápadov.

NAJNOVŠIE  ČLÁNKY

                

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *