7 potravín, ktoré by ste nemali prihrievať!

7 potravín, ktoré by ste nemali prihrievať!

7 potravín, ktoré by ste nemali prihrievať!

Zo zdravej výživy sa behom pár minút môže stať toxická a to všetko kvôli ohrievaniu. Týchto sedem potravín by ste po vychladnutí už nemali viac prihrievať.

Ohrievanie niektorých druhov potravín zničí ich nutričný profil. Zemiaky sú skvelé jedlo plné vitamínov, minerálov a zdravého množstva škrobu, ktorý pomáha telu rýchlejšie dodať pocit sýtosti. Keď sú však znovu ohrievané, strácajú svoje vlastnosti ako aj obsah škrobu.

Čítajte: Zemiaky: Kreatívne využitie pre zdravie i krásu

Je veľmi dôležité u zemiakov neprekročiť hranicu 121° C. Pri vysokej teplote sa v nich vytvára jedovatá látka známa ako akrylamid. Štúdie na zvieratách preukázali, že môže spôsobiť rakovinu. Obilniny a dokonca aj káva môže vytvárať akrylamid počas varenia alebo pečenia. Viac informácií nájdete v článku → Ako sa vyhnúť toxínom pri varení

Keď sa znovu ohrievajú huby, mení sa štruktúra ich proteínov a strácajú všetko prospešné pre náš organizmus. To platí aj pre kurča. Odborníci odporúčajú prihrievanie kuracieho mäsa na miernom ohni po dlhšiu dobu, aby proteíny ostali zachované. V opačnom prípade môže toto mäso vyvolať aj nežiaduce zažívacie problémy.

Čítajte: Päť bezmäsitých potravín, ktoré sú bohaté na bielkoviny

Špenát, repu, reďkovky a zeler by ste tiež nikdy nemali ohrievať. Tieto potraviny boli v prvom rade určené na spotrebu v surovom stave. Ak túto zeleninu znovu ohrejete, dusičnany v nich sa rozložia na dusitany, ktoré môžu podporiť vznik rakoviny.

Čítajte: Jedna z najvýživnejších potravín na svete – špenát

Aj keď má táto zelenina mimoriadne nutričné ​​profily (samotný špenát obsahuje vitamín A, C, K, kyselinu listovú, vápnik a horčík), nemala by byť znovu prihrievaná, pretože potom má potenciál uvoľňovať do tela rakovinotvorné nitrozamíny, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvňovať príjem kyslíka v krvi.

Čítajte: Cvikla: Ako ju používať na očistu pečene, čriev a zlepšenie funkcie mozgu

horami@horami.sk
Pôvodne, profesne stavebný technik, najmä projektant architektúry. Srdcom horal - turista, horolezec, jaskyniar, horský bežec, ochranca prírody, organizátor, propagátor nadšenec. Dnes následkom mozgovej mŕtvice invalid. Ako človek, pesimista, nadobudnutý životnou praxou, fejtonista, srandista. Dôchodca 2018
Pinteres je vlastne nekonečná databáza inšpirácií, nápadov. Môžeš byť odberateľom, ale aj tvorcom svojich záujmových nástenok, kategórií. Nie je to žiaden Facebok a podobne. Vytvoríš si vlastné databázy nápadov.

NAJNOVŠIE  ČLÁNKY

                 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *