10 pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať, aby ste sa z bežiek vracali s úsmevom

2017011910070210 pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať, aby ste sa z bežiek vracali s úsmevom

Nie je nič krajšie, ako vyraziť do stopy a užiť si jazdu na bežkách. Lenže rovnako ako na ceste, tak ani v horách nie sme sami a preto sa oplatí poznať pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať, aby ste sa vždy vracali z bežiek s úsmevom. Aké pravidlá sa oplatí dodržiavať?

1. Berte ohľad na ostatných bežkárov. V stope nie sme sami a vzájomnou ohľaduplnosťou predídete väčšine problematických situácií. Bežky sú stále populárnejšie a už dávno neplatí, že na trati nestretnete ani živej duše.2. Jazdite vpravo – ak sú spravené dve stopy. Keď je len jedna a zvyšok trate je upravený pre korčuliarov, má vždy prednosť bežkár idúci vpravo. A to bez ohľadu na to, či ide z kopca alebo do kopca.3. Keď je len jedna stopa a zvyšok trate nie je upravený, má vždy prednosť bežkár, ktorý ide z kopca. Pomalší bežkár má väčšie manévrovacie schopnosti.

4. Bežkári sa môžu predbiehať z oboch strán. Pomalší nemusí uvoľniť stopu, prispôsobiť sa musí naopak rýchlejší a nesmie ohroziť pomalšieho bežca. Predbiehajúci by mal pomalšieho bežca upozorniť, že sa ho chystá predbehnúť.

5. Vždy zvažujte svoje bežkárske zručnosti a plánujte si podľa nich trasu. Radšej uberte na nebezpečných miestach – v zjazdoch jazdite len tak rýchlo, aby ste mali kontrolu nad bežkami a dokázali zastaviť. Dodržujte bezpečnú vzdialenosť od ostatných. V neprehľadnom teréne sa pohybujte so zvýšenou opatrnosťou.

6. Keď chcete na trati zastaviť, alebo ste spadli, uvoľnite stopu ostatným.

7. Ak sa ocitnete pri nehode iného bežkára, poskytnite mu v prípade potreby prvú pomoc. Majte pri sebe číslo Horskej služby a neodkladne ju informujte, ak to situácia vyžaduje.

8. V stope sa pohybujte len s pripnutými bežkami. Peším chodcom je zakázané chodiť v stope a musia sa pohybovať mimo upravenú trasu. V stope sa síce chodí lepšie, ale verte, že vás budú bežkári preklínať.

9. Na bežkárske trate nevoďte psov! Ťažko predvídateľné správanie zvierat môže byť veľmi nebezpečné pre športovcov v stope aj pre vašich štvornohých miláčikov. Úplne neprípustné je nechať sa v stope ťahať psami na postroji.

10. Bežecké trate sú strojovo upravované. Dbajte na zvýšenú opatrnosť, môže dôjsť k stretnutiu s vozidlom na úpravu snehu (ratrakom), alebo skútrom prevádzkovateľa a Horskej služby. Pri stretnutí uvoľnite stopu a umožnite bezpečný prejazd techniky.

horami@horami.sk
Pôvodne, profesne stavebný technik, najmä projektant architektúry. Srdcom horal - turista, horolezec, jaskyniar, horský bežec, ochranca prírody, organizátor, propagátor nadšenec. Dnes následkom mozgovej mŕtvice invalid. Ako človek, pesimista, nadobudnutý životnou praxou, fejtonista, srandista. Dôchodca 2018
Pinteres je vlastne nekonečná databáza inšpirácií, nápadov. Môžeš byť odberateľom, ale aj tvorcom svojich záujmových nástenok, kategórií. Nie je to žiaden Facebok a podobne. Vytvoríš si vlastné databázy nápadov.

NAJNOVŠIE  ČLÁNKY

                 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *